Forside » Vinavlerforum » Vindyrkning » Sæsonen er startet
- This topic has 30 svar, 11 stemmer, and was last updated 2 years, 5 months siden by
Christian Bonde Sørensen.

Nu er vinplanternes udspring i gang.
Hold øje med dine planter, noter udspring, og giv besked til høstrapporten, så vi får alle data samlede et sted.
Giv evt. et mellemresultat: hvor mange dage er dine vinplanter tidligere (eller senere) end gennemsnittet hos dig i forhold til de forrige år eller foreningens gennemsnit.
Er der forskel på de enkelte sorter?
Sidst i juni skal du holde øje med blomstringen.
-
Anonym
Inaktiv8. maj 2018 kl. 11:51 #61173Er i gang.
-
Lars Holt
Deltager9. maj 2018 kl. 11:50 #61176Nu er alle mine sorter sprunget ud. Hvor meget vi er bagefter, kræver, at jeg får tastet det hele ind (43 observationer).
Lidt hovedregning siger udspring i gennemsnit 4. maj og det er det samme, som det plejer – det forbløffer mig lidt!
Jeg overvejer at lave et nyhedsopslag på forsiden af hjemmesiden, der viser, hvordan det aktuelle år er i forhold til de foregående års gennemsnit. Det er udspring vi tager nu, men derefter kommer blomstring efterfulgt af farveskifte.
Min tanke er, at det opgives for hver enkelt af os som samlet gennemsnit for alle vore sorter med oplysning af nærmeste store by, evt. en ø.
Giv mig besked (larsholt@live.dk), hvis du vil deltage med gennemsnits dato for udspring.
Variationerne i de enkelte sorter tager vi i høstrapporten.
-
Mogens Ribo Petersen
Deltager10. maj 2018 kl. 21:20 #61177Hej Lars, Jeg svarer lige her for at få lidt liv på siden 🙂
Gennemsnitlig udspringsdato: 5 Maj. Nærmeste store by: Odense.
Der er kortere tid mellem de enkelte sorter end normalt på grund af det sommeragtige forår. Gennemsnitdatoen dækker over: Rondo 4/5, Riesel, Ortega, Johanitter, Birstaler Muscat, Zalas Perle og Solaris 5/5. Pinotin 7/5.
Dejlig start. Det ser kanon godt ud derude. Det er lige før at jeg har glemt sidste års endeløse trængsler 🙂
Venlig hilsen
Mogens Ribo Petersen
Domaine Ribolund
-
Lars Holt
Deltager11. maj 2018 kl. 17:08 #61178Nu har jeg fået regnet på mine egne data. Her er udspring 3. maj 2 dage tidligere, end gennemsnittet for de foregående år. Mit gennemsnit for tidligere år var 5. maj, og ikke som jeg skrev i forgårs.
Jeg mener at huske, at du, Mogens, er flittig indberetter af høstdata, så jeg vil finde din gennemsnitlige udspringsdato i høstrapporterne.
Jeg laver snarest en nyhedsside, der omtaler udspringet foreløbig i Næstved og Odense.
Men det vil være fint, hvis flere vil være med.
På gensyn
Lars -
Søren Kongsted
Deltager12. maj 2018 kl. 10:56 #61179Et bidrag:
Gennemsnitlig udspringsdato i år 5. maj Trekantsområdet. (Taulov)
Kan tilslutte mig Mogens afsluttende kommentar.
Venlig hilsen
Lindegård Vin,
Søren.-
Dette svar blev ændret 2 years, 9 months siden af
Søren Kongsted.
-
Dette svar blev ændret 2 years, 9 months siden af
Søren Kongsted.
-
Dette svar blev ændret 2 years, 9 months siden af
-
Ib Nielsen
Deltager13. maj 2018 kl. 10:44 #61182Endnu et bidrag
Gennemsnitlig udspring i år 8.maj Midtjylland (Grønbæk )
Også hos mig var alle mine sorter nogenlunde samtidig ( Ortega, Müller-Thurgau, Gewutztramniner, Solaris, Mardeleine Angrevine, Riesel )
Venlig hilsen
Långawten Vin
Ib – 1296 -
Flemming Bach
Deltager13. maj 2018 kl. 23:15 #61183Jeg vil også gerne være med,
Gennemsnitlig udspring her i Nørreådalen, mellem Viborg og Randers siger 6/5, med Solaris, Rondo og Cab. Cortis.
Det ser fantastisk ud, derude i haven 🙂
Mvh
Flemming Bach, Ålum
-
Kim Møllebro Hansen
Deltager15. maj 2018 kl. 7:45 #61185Hej.
I ringsted er der variation fra 4. til 9. maj som samlet giver et udsprings gennemsnit af sorterne på 7. maj.
Kim
-
Lars Holt
Deltager16. maj 2018 kl. 11:34 #61195Jeg har sammenfattet de indlæg, der er indkommet, men der er vel plads til i alt 10 registreringer fordelt over hele landet, så er du vinavler i et af de blanke felter, Nordsjælland, Nordvestsjælland, Sydvestjylland, Nordjylland, Bornholm, Langeland eller Lolland og vil indberette både udspring, blomstring og farveskifte, efterhånden som vi når dertil, så er du meget velkommen til at deltage.
Der kan godt være flere fra samme område, der deltager. Så er det gennemsnittet, der kommer videre.Her er mit foreløbige indlæg:
Vin sæsonen er startet over al forventning.
Udspring er i gennemsnit 4 dage tidligere, end de foregående 5 år.Den sene vinter i marts og starten af april gav panderynker hos landets vinavlere, så der blev med spænding set frem til hvornår vinstokkene ville springe ud.
Heldigvis kom der ingen nattefrost efter planternes udspring, så årets start ser meget lovende ud.
Data er indhentet forskellige steder i Danmark:
I Ringsted var udspring 7. maj, og det er 4 dage tidligere, end gennemsnittet for de seneste 5 år
I Næstved var udspring 3. maj, og det er 2 dage tidligere, end gennemsnittet for de seneste 5 år
I Odense var udspring 5. maj, og det er 6 dage tidligere, end gennemsnittet for de seneste 2 år
I Trekantsområdet var udspring 5. maj, og det er 8 dage tidligere, end gennemsnittet for de seneste 5 år
I Midtjylland var udspring 8. maj, og det er 1 dage tidligere, end gennemsnittet for de seneste 5 år
I Randers var udspring 6. maj. Der er ikke dato fra tidligere år
-
Hans Jørgen Jørgensen
Deltager22. maj 2018 kl. 19:28 #61241Hej Lars
Det er først nu jeg ser, at der går lidt konkurrence i “udspring”. Jeg vil da også gerne være med fra det nordvestjyske, nemlig Mors. Det gennemsnitlige udspringstidspunkt for Rondo, Regent, Solaris, Muscaris, Orion, Zalas Perle og Riesel er i år 6/5 – Sidste år var det gennemsnitlige udspring 11/5 hos os.
Hans Jørgen, Sindbjerg Vingård
-
Lars Holt
Keymaster23. maj 2018 kl. 12:45 #61243Det er ikke en konkurrence om at være hurtigst med udspring og senere blomstring. Det er et initiativ til, at vi ikke skal vente på høstrapporten, men løbende kan følge med i vinplanternes udvikling rundt om i Danmark.
Derfor er forskellen fra tidligere år på samme destination vigtige.
Næste markering er blomstring omkring 1. juli. Jeg håber, at alle, der har meldt udspring også indberetter blomstring.
Oplysningerne bliver bragt som nyhedsstof (men det har I nok allerede opdaget ;o) ), og kan læses af alle.
-
Flemming Bach
Deltager24. maj 2018 kl. 0:24 #61247Hvad er tankerne om blomstring, hvis det nuværende vejr holder?
-
Flemming Bach
Deltager24. maj 2018 kl. 0:40 #61248Nu kiggede jeg lige sammenfatningen igennem på den seneste høst rapport fra 2017 og undrer mig lidt over oversigten og rangeringen af druerne.
Jeg undrer mig over at de 8 parametre fremstår som lige “vigtige” – det er de vel ikke?
Hvis vi antager at en drue fik 12 i sukker, syre og Modenhed, men 1-3 i resten, så ville den ende højt oppe på listen, men en sund drue med fine mængder og tidlig blomstring er vel ikke ret god hvis den er umoden……
Så tænker at det måske kunne være en ide at vægte de enkelte parametre lidt udfra hvad der var vigtigst? Uden jeg dog har en ide m hvordan denne vægtning skulle være. Men synes ikke at den nuværende opstilling giver et ret visende billede af rangeringen af druerne. Men måske jeg tager fejl?
-
Lars Holt
Keymaster24. maj 2018 kl. 18:58 #61259De 8 kriterier er nogle, jeg har stillet op uden megen hjælp fra andre.
Jeg har forsøgt at ramme de parametre, der fortæller, om druerne er velegnede til dyrkning i Danmark, og om de yder stabilt.
Hvis du er meget opmærksom, vil du have opdaget, at jeg er gået fra 7 parametre til 8 efter inspiration udefra.Du kan hente regnearket hjem, og selv se, om der kan opstilles bedre kriterier.
Jeg savner druernes smag, men den kan vi ikke måle, og måske er vi ikke enige.
-
Flemming Bach
Deltager25. maj 2018 kl. 13:05 #61264Det er ikke ment som kritik, men som konstruktivt indspark 🙂 – Og det er helt sikkert de rigtige parametre, men jeg faldt over det, da jeg kiggede efter nye grønne planter til haven. Valget faldt på Riesel, men opdagede at der er stor spredning i hvor de enkelte druer bedst. Og igen fint nok at sorterne er sunde og blomstrings sikre, men hvis de aldrig kan modne er det jo ligemeget. Og modsat hvis sukker og syre er perfekt, men druerne når at gå til grundet dårlig sundhed så er det jo også et fedt….. Ved godt at vi er på grænsen af vindyrknings grænsen, så utopi at tro at den perfekte drue dukker op :).
- Du skal logge ind for at besvare indlæg.